Menczer: Gyurcsány Ferenc és Magyar Péter megint álhírt terjesztett (VIDEÓ)
Rétvári Bence után a Fidesz kommunikációs igazgatója is beleállt Magyar Péterbe.
Dorosz Dávid azt sérelmezte, hogy a közterület-felügyelet Érden eltávolította a villanyoszlopokról a választási plakátokat, a Kúria szerint valóban jogsértő volt a plakátok eltávolítása. Nem tartotta viszont jogsértőnek a Kúria azt, hogy az egyik budapesti belvárosi önkormányzat szociális akciót hirdetett a polgármester neve alatt, aki egyben képviselő-jelölt is.
Jogsértő volt, hogy a közterület-felügyelet eltávolította a villanyoszlopokról a választási plakátokat – mondta ki a Kúria szerdán közzétett határozatában.
Dorosz Dávid független országgyűlési képviselő, az Együtt-PM politikusa fordult a választási bizottsághoz az eset miatt, ám a helyi és az országos szerv is hatáskör hiányában utasította el beadványát. Dorosz Dávid ezután felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához, mely április 1-jei keltezésű végzésében a támadott döntéseket megváltoztatva kimondta, hogy jogsértő volt a plakátok leszedése, a választási bizottságok pedig tévedtek, mikor hatáskörük hiányát állapították meg. Indoklásában a legfelsőbb bírói fórum leszögezte azt is, hogy választási plakát elhelyezésére vonatkozóan kizárólag a választási eljárásról szóló törvény az irányadó, nem pedig a közúti közlekedési szabályok, vagy a reklámtáblák elhelyezésére vonatkozó rendelkezések.
Az önkormányzati szociális akció legális
Nem sérti a választási alapelveket, hogy a Mai Belváros című újságban az egyik fővárosi kerületi önkormányzat szociális akciót hirdetett meg a helyi polgármester neve alatt, aki egyúttal a Fidesz-KDNP egyéni jelöltje is – mondta ki a Kúria szerdai döntésében. Az ügyben az ellenzéki összefogás öt pártja – az MSZP, az Együtt, a DK, a PM és az MLP – fordult a választási bizottsághoz. Álláspontjuk szerint a jelöltek és jelölőszervezetek közti esélyegyenlőség választási alapelvét sértik a történtek, hisz nyilvánvalóan a képviselőjelölt támogatására ösztönöznek, és a kiadványt politikai reklámnak kell minősíteni annak ellenére, hogy az önkormányzat készítette.
A beadványt a helyi és Nemzeti Választási Bizottság elutasította, az ez ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmet pedig a Kúria alaptalannak ítélte. Indoklásában a legfelsőbb bírói fórum kiemelte, hogy világosan el kell különíteni az önkormányzati feladatokat a kampánytevékenységtől, jelen ügyben kifogásolt tevékenység pedig az önkormányzat szociális feladatkörébe tartozik, megítélését is csak az erre vonatkozó jogszabályi keretek között lehetett elvégezni.